Zastosowanie produktu

Zastosowanie

Ług sodowy to nic innego jak wodny roztwór wodorotlenku sodu, dlatego podobnie jak jego bezwodną postać, można uznać go za jedną z podstawowych substancji używanych w procesach produkcyjnych. Znalazł on zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, nie tylko chemicznym. Ług sodowy jest bardzo reaktywną i jedną z najsilniejszych zasad, z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas użytkowania. W kontakcie ze skórą może wywoływać ból, zaczerwienienie i poparzenia chemiczne, a w skrajnych przypadkach również martwicę. W przypadku ługu sodowego należy uważać dodatkowo na jego opary, które mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, a także ból głowy. Może być to szczególnie niebezpieczne ze względu na bezzapachowość ługu.

Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla człowieka, ług sodowy należy przechowywać w szczelnych, dobrze oznaczonych i przeznaczonych dla materiałów niebezpiecznych opakowaniach. Należy pamiętać również o silnym działaniu korodującym ługu sodowego, zarówno przechowując go jak i stosując.

Ług sodowy pomimo swoich żrących właściwości i niebezpieczeństwa stwarzanego dla człowieka w czystej postaci znalazł szerokie zastosowanie w większości gałęzi przemysłu. Począwszy od przemysłu budowlanego gdzie używa się go wyrobu plastyfikatorów do betonu, przez kosmetyczny gdzie jest składnikiem np. twardych mydeł i maseczek. Może być on również składnikiem barwników czy farb.

Ług sodowy może być używany w przemyśle nie tylko jako jeden ze składników produktów. Często jest on używany jako przemysłowy środek do uzdatniania wody potrzebnej w wielu procesach produkcyjnych. Bywa używany również przy rafinacji ropy naftowej.